Leczenie kanałowe pod mikroskopem zaskakuje skutecznością, precyzją i komfortem. Jest coraz bardziej dostępne, ponieważ stomatologowie odkrywają innowacyjność tej metody. Także pacjenci są zainteresowani poddaniu się nowoczesnemu zabiegowi i co za tym idzie – poprawie jakości jamy ustnej. Leczenie kanałowe pod mikroskopem wymaga dużego nakładu finansowego, ale na szczęście u pacjentów nie występuje już intensywny, rozpierający ból po leczeniu kanałowym. Jakie inne zalety znajdziemy w nowym sposobie walki z próchnicą?
NA CZYM POLEGA LECZENIE KANAŁOWE? NAJCZĘSTSZE PRZYCZYNY
Na czym polega leczenie kanałowe i z jakich powodów stomatolog proponuje zabieg? Nocne zgrzytanie zębów nazywane bruksizmem, ubytki próchnicowe czy złamania oraz pęknięcia zęba – wszystko to jest powodem dla którego trzeba podjąć leczenie kanałowe zęba.Nadmiar cukru i zaniedbane szczotkowanie powoduje infekcje bakteryjne, które ostatecznie prowadzą do próchnicy i stanu zapalnego miazgi. Z próchnicą w krótkim czasie doskonale poradzi sobie leczenie kanałowe pod mikroskopem, które pozwala na precyzyjne przyjrzenie się kanałom zęba .
ZATRUWANIE ZĘBA W LECZENIU KANAŁOWYM – PARAFORMALDEHYD
Paraformaldehyd to środek, który podaje stomatolog, gdy przychodzi czas na zatruwanie zęba w leczeniu kanałowym. Bez wcześniejszego zatrucia nie byłoby możliwe usunięcie miazgi i włożenie nowego wypełnienia – dotyczy to tylko tradycyjnej metody. Ból zęba po leczeniu kanałowym to właśnie efekt działania paraformaldehydu – ustępuje on zwykle po kilku godzinach od zabiegu.
CZY LECZENIE KANAŁOWE BOLI? Z MIKROSKOPEM NIEKONIECZNIE
Czy leczenie kanałowe boli nawet przy wykorzystaniu mikroskopu? W obydwu metodach stosuje się znieczulenie, które nie powoduje bólu w trakcie zabiegu. Leczenie kanałowe pod mikroskopem może natomiast wywołać ból po zakończeniu.
Jest to bardziej nadwrażliwość w okolicach migdałków – dyskomfort łagodnieje z każdą minutą. Przy zwykłym leczeniu kanałowym ból pojawia się po dewitalizacji zęba.
ILE TRWA LECZENIE KANAŁOWE? OD CZEGO TO ZALEŻY?
Różnice w kwestiach dotyczących tego ile trwa leczenie kanałowe, opierają się na jakości używanego sprzętu. Wysoka technologia sprawia, że leczenie kanałowe pod mikroskopem może wyleczyć zęby w ciągu wyłącznie jednej wizyty. Sam zabieg potrwa średnio ok. 60 minut.
Tradycyjne podejście do leczenia próchnicy przebiega w ciągu kilku tygodni – w zależności od tego czy wymagana jest dewitalizacja (zatrucie) zęba oraz jaka jest skala jego zepsucia. Czasami w grę wchodzą także osobiste sytuacje pacjentów (np. wyjazdy), które przedłużają leczenie kanałowe.
LECZENIE KANAŁOWE POD MIKROSKOPEM – CO MUSI ZROBIĆ LEKARZ?
Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest bardzo wygodne. Praktykowane czynności w leczeniu tradycyjnym przebiegają zwykle w taki sposób:
- Dentysta ocenia ząb i wykonuje zdjęcie RTG.
- Następuje zatrucie zęba (tylko w tradycyjnej metodzie).
- Dalej wykonuje się usunięcie miazgi.
- Stomatolog oczyszcza wnętrze i otwiera kanały.
- W środek zęba zostaje włożone wypełnienie.
- Lekarz odbudowuje koronę, tak by zachowała estetyczny wygląd i zamknęła korzeń.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem różni się między innymi tym, że nie trzeba zatruwać zęba. Poza tym dentysta może naprawić go w ciągu jednej godziny. Taka metoda jest propozycją dla każdego komu zależy na czasie. Bardzo dobry sprzęt umożliwia dokładne obejrzenie kanałów i precyzję przy np. oczyszczaniu i wypełnianiu. Atutem mikroskopu jest też wspomniany fakt, że ból zęba po leczeniu kanałowym nie ma miejsca. Jest tylko dyskomfort w okolicy migdałków.
ILE KOSZTUJE LECZENIE KANAŁOWE? KILKASET CZY KILKA TYSIĘCY ZŁ?
O tym ile kosztuje leczenie kanałowe nie decyduje jeden czynnik. Każdy gabinet ma własny cennik – ważny jest także konkretny, skierowany do leczenia ząb. Jego zniszczenie czy ilość kanałów determinują koszty.
Największy koszt leczenia kanałowego ponoszą osoby decydujące się na leczenie kanałowe pod mikroskopem. Będzie to średnio stawka 500-1200 złotych. W przypadku tradycyjnych rozwiązań to wartości od 500-800 złotych.